Bio

Curcuma - szczeciński kwintet muzyczny, który tworzą Łukasz "Szurbo" Szulborski (wokal), Jakub "Degóra" Degórski i Tomasz Jóźwiak (gitary), Wojtek Król (bas) oraz Adam Partyka (perkusja). Ich muzyka to miks melodyjnego rocka i alternatywy z progresywnymi akcentami i polskim tekstem. W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący między innymi z Dawidem Podsiadło, Damianem Ukeje, Łukaszem Drapałą, Kraków Street Band, My Riot, Chemią.

Zespół jest zwycięzcą jednego z najważniejszych w Polsce konkursów muzycznych - Antyfestu, organizowanego przez największą rockową rozgłośnię - Antyradio. Zdobycie statuetki "Złotej Kosy" umożliwiło Curcumie nagranie debiutanckiej płyty pt."Ona" w kultowym Izabelin Studio pod czujnym okiem Andrzeja Puczyńskiego. Singiel zapowiadający wydawnictwo "Ziemia niczyja" doszedł do pierwszego miejsca listy przebojów Turbo Top. Wraz z drugim utworem "Nie zasypiaj" promującym płytę były przez wiele tygodni codziennie prezentowane na antenie Antyradia. Oficjalnie jedenaście autorskich kompozycji z albumu "Ona" ukazało się w czerwcu 2020 roku i zostało ciepło przyjętych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i nowych i starych słuchaczy Curcumy. Ze szczególnym entuzjazmem wydawnictwo spotkało się w recenzji Macieja Koprowicza z miesięcznika "Teraz Rock": "Rzadko kiedy pojawia się też debiut tak dobrze brzmiący [...] Polski rockowy debiut roku?”... W listopadzie 2020 roku w sieci i na portalach streamingowych pojawiło się specjalne akustyczne wydawnictwo - AKU2020 - z piosenkami z płyty "Ona" oraz nowymi kompozycjami, prezentujące bardziej liryczną odsłonę twórczości Curcumy. W 2022 roku rozpoczęły się prace, ponownie w Izabelin Studio z Andrzejem Puczyńskim, nad drugim długogrającym albumem zespołu. Tym razem Curcuma udaje się w kierunku nowych elektronicznych brzmień połączonych z rockową ekspresją i mainstreamową aranżacją. Całość uzupełniają mocne i wciągające teksty Łukasza Szulborskiego.

Zespół od kilku lat z powodzeniem koncertuje zarówno w klubach, jak i na dużych imprezach ogólnopolskich i zagranicznych. Dwukrotnie wystąpił na Pol'and'Rock Festiwal, można go było usłyszeć na gali Antyradia obok Organka i brytyjskiego zespołu Lion czy też na Rock for People - jednym z najbardziej popularnych letnich festiwali muzycznych w Czechach, a także na Anty-Sylwestrze Antyradia, gdzie towarzyszył na scenie Nocnemu Kochankowi i grupie Bruklin.


Curcuma w sieci


Skład

  • Łukasz “Szurbo” Szulborski - wokal
  • Jakub “Degóra” Degórski - gitara
  • Wojtek “King” Król - bas
  • Adam Partyka – bębny
  • Tomasz Jóźwiak – gitara

Grafika


Video


Linki